Хроніка культурного життя Кіровоградщини

(оглядова довідка за матеріалами преси та неопублікованими

документами за жовтень 2020 року)

 

 

Загальні питання

 

14 жовтня в Кропивницькому покладанням квітів вшанували захисників України усіх поколінь – тих, хто боронив та відстоював свободу і незалежність свого народу.

З нагоди державного свята на Алеї почесних воїнських поховань Рівнянського кладовища, біля пам’ятного знаку  кожного Героя встановили флагштоки з Державним Прапором України.

 

В обласному центрі визначили переможців обласної премії у галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини» за підсумками 2019 року.

·         У номінації «За внесок у розвиток професійного музичного, театрального, хореографічного, фото та кіномистецтва» перемогла Наталія Хилобокова, викладач-методист циклової комісії оркестрових струнних інструментів Кропивницького музичного фахового коледжу, заслужений діяч мистецтв України.

·         У номінації «За популяризацію національної культури, фольклорної спадщини, збереження і збагачення народного мистецтва» переміг Олександр Параниця, соліст Аджамського Центрального сільського Будинку культури Кропивницького району.

·         У номінації «За вагомий внесок у збереження та популяризацію культурної спадщини» кращим визнано Валентина Собчука, керівника науково-дослідницького підприємства «Археолог».

·         У четвертій номінації «За внесок у розвиток бібліотечної справи» перемогу здобула Валентина Григір, директор Новгородківської централізованої бібліотечної системи.

 

Театрально-концертне життя

 

Обласна філармонія

Жовтневі заходи:

·         4 жовтня – «Музично-казковий феєрверк»;

·         7 жовтня – мистецький проєкт «Відкриваємо нові таланти» (онлайн);

·         11 жовтня – «Осінній ярмарок» – ретро дискотека;

·         18 жовтня концерт академічного театру пісні та танцю «Зоряни»;

·         22 жовтня – концерт  «На крилі любові».

 

Академічний обласний український музично-драматичний театр

ім.  М.  Л.  Кропивницького

 

6 жовтня  відбулася вистава «Майтер і Маргарита» у виконанні київських артистів.

 

27 жовтня, у 138-му річницю від заснування першого професійного українського театру, в музично-драматичному театрі імені Марка Лукича Кропивницького прозвучала друга прем’єра рок-опери «Кохання панночки» за п’єсою самого М. Кропивницького, створеною ним за мотивами повісті Гоголя «Вій». Як і під час першої прем’єри, що відбулася на фестивалі «Вересневі самоцвіти-2020», у залі був аншлаг (звісно ж, з дотриманням усіх карантинних заходів).

 

Музейна справа

 

Обласний музей  мистецтв

 

Художні виставки, експозиції, заходи:

 

·         «Золото літ» – до Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветерана;

·         «Тварини-наші друзі» – до Всесвітнього дня тварин;

·         «Архітектура у живописі» – до Всесвітнього дня архітектора;

·         Виставка художніх творів до Дня художника;

·         Презентація експозиції творів члена Національної спілки художників України, Валерія Давидова.

·         «Захисникам України – присвячується» – до Дня захисника України;

·         «Микола Бондаренко: на  зламі епох» –  презентація творів;

·         «Подих осені» – віртуальна експозиція творів з фондового зібрання музею;

·         «Осяяний мистецтвом» – віртуальна виставка до 95-річчя від дня народження нашого земляка Василя Леонтійовича Завгороднього (1925-2009) – співака, поета, прозаїка, художника, заслуженого артиста України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреата премії імені Катерини Білокур.

·         «Совушкин вернісаж – 2020» – презентовано виставку робіт юних вихованців Арт-студії «Совушка», присвячену дню народження студії.

·         «Близький, але такий далекий Схід»експозиція, присвячена сходознавчій тематиці;

·         «Краса на китайський лад. Національний одяг Піднебесної» – презентація, присвячена культурі та традиціям Китаю.

Майстер класи:

·         Виготовлення об’ємних квітів з паперу, з фоамірану «Святковий вінок», з фетру «Павучок».

Екскурсії:

·         «Інклюзивна екскурсія для людей з інтелектуальними порушеннями».

 

Обласний краєзнавчий музей

 

1 жовтня в обласному краєзнавчому музеї відбулася лекція     «З історії розвитку міста Єлисаветграда» до Міжнародного дня людей похилого.

 

Художньо-меморіальний музей  О. Осмьоркіна

 

Напередодні Дня художника музей отримав мистецький дарунок – власник галереї «Єлисаветград» Микола Цуканов передав до музейної збірки три графічні твори заслуженого художника України Петра Чакіра, які у свій час були подаровані йому дочками митця. Портрети в техніці акварелі написані ізмаїльським художником під час його творчого відрядження на Кіровоградщину в 1982 році. Зображені на них герої-трударі Бобринецького району. Подаровані портретні доробки стануть окрасою музейної колекції сучасного українського образотворчого мистецтва.

 

У День художника на музейному веб-сайті в розділі «Художній  конкурс «Молодіжна палітра імені Леоніда Бондаря» представлена виставка творів переможців конкурсу. Це цікавий світ літературних героїв  в безпосередній, сповненій фантазії і щирості, інтерпретації юних художників.

 

В художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна відбулася презентація персональної виставки творів відомого митця заслуженого художника України Сергія Шаповалова та каталогу «Живописні експромти Сергія Шаповалова» в рамках музейного мистецького проєкту «В майстерні художника». Експозицію нинішньої виставки становлять 38 живописних творів. Більшість з них експонуються вперше.

 

Літературно-меморіальний музей І. Карпенка-Карого

 

Літературно-мистецьке свято «Золотої осені коралі до Карпенка творчий люд зібрали». Садибу заповнили два десятки літераторів, музикантів, співаків, композиторів, бардів, журналістів. Звучали авторські пісні членів клубу «Байгород», вірші місцевих поетів. В рамках заходу відбулася виставка рушників Зінаїди Андреяшевської – члена Національної спілки майстрів народної творчості України.

 

Галерея Єлисаветград»

 

В обласному центрі, в галереї «Єлисаветград»,  6 жовтня відкрилася виставка одеського художника Олексія Маліка під назвою «Маю те, що маю». В експозиції – більше 20 робіт виконаних в унікальному стилі.

 

Декоративно-ужиткове мистецтво

 

Презентація художніх виробів Анни Душиної у техніці Петриківського розпису відбулася в обласному центрі народної творчості Кропивницького. В експозиції представлені близько 50 різнопланових виробів.

 

Фестивалі

 

2 жовтня, у Кропивницькому стартував фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського: діалог культур і часів на малій батьківщині композитора».

ХVІII музичний фестиваль цьогоріч присвячується 145-річчю від дня народження музи композитора і видатної української художниці, майстрині, культурної діячки Наталії Давидової, а також 120-річчю заснованої нею артілі народних промислів «Вербівка». Свято музики відбулося за підтримки Українського Культурного Фонду.

Мистецький фестиваль імені Кароля Шимановського поєднав мистецтвом вісім українських сіл і міст Центральної України, де народився, бував, жив і творив класик польської музики ХХ століття Кароль Шимановський: Тимошівку, Вербівку, Кам’янку, Знам’янку, Петрове, Кропивницький, Черкаси, Київ.

Учасниками фестивалю  стали композиторка Алла Загайкевич, піаніст, композитор, музикознавець, лектор, письменник, фотограф Артем Ляхович, митець у сфері програмованого алгоритмічного аудіовізуального мистецтва V4W.ENKO, лауреати міжнародних конкурсів Ксенія Мороз і Аліна Романова, учасник міжнародних фестивалів фольклорний гурт «Млиночок» та інші.

В рамках програми фестивалю відбулися заходи:

·         Мистецьке паломництво в село Вербівка в день народження засновниці артілі «Вербівка» Наталії Давидової;

·         Відкриття виставки «Повернення»

Роботи Євмена Пшеченка, Василя Довгошиї, Ганни Собачко-Шостак, Параски Власенко з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва;

·         Презентація альбому «Авангард і модерн у народному мистецтві 1910–1930 рр.»

Картинна галерея Кам’янського державного історико-культурного заповідника (м. Кам’янка;

·         Презентація книжки Терези Хиліньської «Кароль Шимановський. Роман, якого не було? (Між Тимошівкою і Вербівкою)»

Картинна галерея Кам’янського державного історико-культурного заповідника (м. Кам’янка);

·         Мистецьке паломництво в село Тимошівка в день народження Кароля Шимановського;

·         Концерт: Пісні Тимошівки

Фольклорний гурт «Млиночок»

Картинна галерея Кам’янського державного історико-культурного заповідника (м. Кам’янка), з трансляцією онлайн;

·         Презентація каталогу Тетяни Кара-Васильєвої і Георгія Коваленка «Живопис голкою. Художники авангарду й мистецтво вишивання»

Відділ мистецтв Обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Д. Чижевського (м. Кропивницький);

·         Концерт: К. Шимановський і Й. Брамс (Ксенія Мороз (скрипка), Аліна Романова (фортепіано).

Обласна філармонія (м. Кропивницький), з трансляцією онлайн;

·         Концерт: К. Шимановський і С. Прокоф’єв. Артем Ляхович (фортепіано)

Обласна філармонія (м. Кропивницький), з трансляцією онлайн;

·         Творча зустріч і презентація електроакустичної музики. Алла Загайкевич та V4W.ENKO

Музичний коледж (м. Кропивницький), з трансляцією онлайн;

·         Презентація колективної монографії «Шимановські, Блюменфельди, Нейгаузи: музичні родини на перехресті культур», виданої за підтримки Українського культурного фонду.

Знам’янська дитяча музична школа ім. М. В. Лисенка (м. Знам’янка);

·         Покладання квітів до погруддя та меморіальних дошок Генріха Нейгауза в Кропивницькому в день пам’яті Генріха Нейгауза

Музичний коледж, музична школа № 1 ім. Г. Ґ. Нейгауза, Будинок, в якому народився Генріх Нейгауз;

·         Літургія пам’яті Наталії Давидової, Генріха Нейгауза, Кароля Шимановського,

за участю викладачів  музичної школи № 1 ім. Г. Ґ. Нейгауза, студентів та викладачів  музичного коледжу

Церква Святого Духа (м. Кропивницький);

·         Літургія пам’яті Наталії Давидової, Генріха Нейгауза, Кароля Шимановського

Церква Благовіщення Пресвятої Діви Марії (м. Черкаси).

 

Бібліотечна справа

 

ОУНБ ім. Д. Чижевського

 

Масові заходи:

·         Перегляд стрічки «Ловець пташок» у рамках XVIІ Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, (партнери – ГО «Територія успіху» та ГО «Флора»);

·         «Імунітет людини: все що потрібно знати» – бесіда для учнів НВК ЗОШ № 34 – ліцей «Сучасник» в рамках циклу просвітницьких заходів зі здорового способу життя (спільно з лікарем-епідеміологом Регіонального центру громадського здоров’я Ігнатьєвою Л. М.);

·         «Електронні бібліотеки України та світу» – веб-презентація;

·         «Живопис голкою. Художники авангарду і мистецтво вишивання» – презентація каталогу до виставки, автор – Тетяна Кара-Васильєва та Георгій Коваленко (спільно з музеєм музичної культури Кароля Шимановського);

·         «Вік щастя» тематична зустріч до Дня людей похилого віку та перегляд фільму з тифлоперекладом для користувачів літнього віку – членів УТОСу;

·         «Віртуальна мандрівка Європою» – веб-екскурсія;

·         «Іду до тебе» – презентація книги поезій Тетяни Микитась;

·         «Нездійснені проєкти» – презентація книги (автори Невесьолов С.М., Поліщук В.В., Сємічова В.О.) в рамках Краєзнавчих студій;

·         Онлайн-зустріч з українською письменницею Дарою Корній;

·         «Профілактика сезонних захворювань» – інтерактивна бесіда для учнів НВК ЗОШ № 34 – ліцей «Сучасник»;

·         Синдром «Нічогонехотіння», спікер Олена Чорна – онлайн зустріч;

·         Друга лекція архітекторки Тетяни Пенязь з циклу «Bauhaus 100. Заснування, діяльність, творча спадщина»;

·         Флешмоб #bookfacefriday;

·         Флешмоб на ФБ (публікації обкладинок прочитаних книг);

·         Участь у проєкті Тижні Німеччини в Україні;

·         «Мій друг Зигмунд Фройд» – перегляд фільму (фестиваль «Тиждень австрійського кіно»);

·         «Читаємо та розважаємось у бібліотеці Чижевського» – відеоролик на ФБ;

·         Майстер-класи та інтерактивні ігри для вихованців ансамблю «Аеліта»;

·         Участь у VII міжнародній науково-практичній конференції «Усна історія: теорія і практика досліджень на сучасному етапі» з темою доповіді: «З невичерпних джерел духовності: до 50-річчя Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» (Катерина Лісняк );

Книжкові виставки:

·         «Мовою добра та милосердя» – до Міжнародного дня людей похилого віку;

·         «Золото літ» – до Міжнародного дня людей похилого віку;

·         «Вчитель: мистецтво виховання» – відкритий перегляд до Всесвітнього дня вчителів;

·         «Пером і скальпелем. Відомі лікарі – письменники» – до Міжнародного дня лікаря;

·         «Автографи видатних людей у фонді відділу рідкісних видань»;

·         «Натхнення» – віртуальна виставка;

·         «Служіння праву» – до Дня юриста;

·         «У світі шахів» – клуб інтелектуальних ігор;

·          «Козаку найперше – воля, козаку найперше – честь» – до Дня захисника України;

·          «А що козакові треба: степу, хліба й неба!» – до Дня українського козацтва;

·         «Хай живі пам’ятають – покоління знають» – до Дня визволення України від фашистських загарбників;

·          «Барвиста Україна Ростислава Климишина»;

·         «Маруся Нікіфорова: міфи та реальність»;

·         Книжкові виставки нових надходжень;

·         «Книжковий арсенал –  2020»;

·         «Краєзнавчий вісник»;

·         «Слова, слова, слова…».

 Календар мистецтв:

·         80 років від дня народження Джона Леннона (1940 –1980), британського рок-музиканта, співака, композитора, художника, письменника;

·         275 років від дня народження Максима Созонтовича Березовського (1745–1777), українського композитора, диригента, співака, класика європейської музики.

Літературний календар:

·         до 80 річчя від  дня народження Б. Олійника;               

·         до 70 річчя від  дня народження В. Лиса;

·         «Велика щирість, чиста як сльоза» – до 75-річчя від дня народження Людмили Скирди;

·         «Бренд Григорія Гусейнова» – до 70-річчя від дня народження;

·         «Слово про І. Карпенка-Карого» – до 175-річчя від дня народження;

·         «Зірка Софії Тобілевич» – до 160-річчя від дня народження.

Медичний календар:

·         2 жовтня – День уролога;

·         10 жовтня – Всесвітній день зору;

·         16 жовтня – Всесвітній день анестезіолога.

Навчальні заняття (тренінги, семінари):

·         «Електронні медичні сервіси» – тренінг;

·         «Основи комп`ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернет» – проведення тренінгів для літніх користувачів;

·         «Допомога на відстані: електронні послуги в бібліотеці» – тренінг з електронного урядування;

·         Індивідуальні консультації, заняття.

Творчі виставки:

·         «Великі земляки: рід Капністів» – презентація пересувної виставки;

·         «Плетені фантазії» – виставка виробів з екологічно чистих матеріалів;

·         «Елементи та історії» – презентація художньої виставки у Олесі Машковської до Всеукраїнського дня  художника;

·         «Очікування Vs Реальність» – відкриття виставки з нагоди Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми;

Протягом місяця відбулися засідання клубів:

·         Засідання клубу розмовної англійської мови Speaking Club, розмовної англійської мови   zoom meeting, творчих літературних об’єднань «Парус», «Степ», Вищої Народної школи, громадського об’єднання «Єлисаветградський узвіз», засідання клубу народних ремесел «Ниточка», клубу «Муза», клубу інтелектуальних ігор  «У світі шахів».                                 

                                                                                      

Обласна юнацька бібліотека ім. Є. Маланюка

 

Масові заходи:

·         «DocuDays» –  Міжнародний фестиваль документального кіно:

 «Карла і Нордал», «Понеділок п’ятниці», «Хвилі світла»;

·         «Методичний десант у новому форматі» – онлайн методдесанти з бібліотекарями Онуфріївського району, Маловисківського району, Маловисківської та Смолінської ОТГ;

·         «Скарби острова Літератури» – літературне лото;

·         «Кіровоградщина – козацький край» – слайд-беседа-вікторина;

·         «Козацтво – історія мого народу» – гра-конкурс;

·         «На долю» – майстер-клас зі створення  сувеніра-оберегу;

·         «Вулиці Кропивницького: Дворцова» – пішохідна екскурсія;

·         «Вулиці Кропивницького: В. Перспективна» – пішохідна екскурсія;

·         «Спонтанні та нестримні!» – святкова акція до Міжнародного дня дівчат;

Оформлено книжкові виставки, тематичні полиці, виставки робіт:

·         «Читай книги, що стали  подією» – (книги – лауреати міжнародних премій);

·         «Жіночі голоси української літератури» – до Міжнародного дня дівчат;

·         «Єднання через книгу: Україна – Німеччина» – до Тижнів Німеччини в Україні;

·         «Слова письменників пророчі: Володимир Лис»  – до 70-річчя від дня народження;

·         «Саме так звучать почуття» – до Міжнародного дня музики;

·         «Україна космічна» – до Всесвітнього тижня космосу;

·         «Українське козацтво: відгомін віків» –  до Дня українського козацтва;

·         «Міжнародне співтовариство у боротьбі проти торгівлі людьми» – до Європейського дня боротьби з торгівлею людьми;

·         «Творчі береги й духовні обереги Б. Олійника» – до 85-річчя від дня народження;

·         «Тріумф людини: Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ» – інформаційно-просвітницька виставка-експозиція.

Проведено засідання клубів за інтересами:

Розмовний клуб «Speak Up»:

·         Американське кіно:

·         «Who Discovered Amerika?» –  командна вікторина до Дня Колумба;

·         «Why English is #1 one Global Scale» – пізнавальна гра-дискусія онлайн.

«Happi-майстерня»:

·         Майстер клас зі створення оберегу-сувеніру «На удачу» на базі МЦ «Сильні духом»;

·         «Барви осені» –  майстер-клас з живопису вовною;

·         «Вінтажна закладинка в техніці ошибана» – майстер-клас.

Клуб «Ліра»:

            «Обговорення плану роботи клубу «Ліра» на 2021 рік» – онлайн спілкування;

Школа інформаційного комфорту:

«Енциклопедії. Словники. Довідники. Бібліографічний опис документів» – бібліотечний урок.

У зв’язку з продовженням карантину бібліотека продовжує працювати з користувачами і в режимі онлайн, використовуючи веб-сайт, facebook, youtube,  instagram.

 

Обласна бібліотека для дітей  ім. Т.Г. Шевченка

 

До Всесвітнього дня захисту тварин:

·         Літературні посиденьки «Домашні улюбленці відомих людей»;

·         Story-time для малюків «Чарівний пес»;

·         ТМ «Веселе цуценя »;

·         Огляд літературної експозиції  «Собаки й киці на одній полиці».

До Дня захисника України:

·         Книжкова виставка «У чому твоя сила, козаче?»;

·         Патріотично-розважальна гра  «А ми тую козацькую славу збережемо»;

·         Онлайн-вікторина  «Що ти знаєш про українських козаків»;

·         Виставка літератури «Моя Україна – колиска козацької волі».

Бібліотечні уроки:

·         Book-квест «Літературна смакота»;

·         Інформ-інструктаж «Довідкове бюро читача».

Пізнавально-розважальні заходи:

·         Книгоподорож з циклу «Книжки, що захопили світ!» – «Вінні-Пух»(95р.);

·         Хіт-парад «Гаряча – 20»; 

·         BOOk-хвилинки з серією книг «Мортіна»;

·         Онлайн майстер-клас « Чудові гарбузики».

Заходи «Book & Art студії «Книгодрузяки»:

·         Казка «Чарівний пес»;

·         Творча майстерня «Паперові чудеса».

Заняття для користувачів з циклу «Школяр і комп’ютер: технології без шкоди»:

·         Створення привітальної листівки  онлайн;

·         Додатки TikTok і Like. Користь чи небезпека для дітей?

Індивідуальні заняття-консультації з дітьми, чиї батьки є учасниками АТО з циклу «Знавці комп’ютерних наук».

 

Індивідуальні заняття-консультації з внутрішньо переміщеними особами на тему: «Комп’ютер доступний кожному».